ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
 
چاپ  
اخبار و رویدادها
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 21440  تعداد امتیازدهی:  2   (Article Rating 


عراق بازار مناسبي براي توسعه صادرات آذربايجان غربي

عراق بازار مناسبي براي توسعه صادرات آذربايجان غربي

عراق بازار مناسبي براي توسعه صادرات آذربايجان غربي
اروميه - آذربايجان غربي با داشتن حدود يك هزار كيلومتر مرز مشترك با سه كشور تركيه، جمهوري آذربايجان و عراق از مزيت بالاي توسعه صادرات كالاهاي غيرنفتي بهره مي برد كه در اين بين عراق از جايگاه خاصي در توسعه صادرات اين استان برخوردار است.
مسئولان دستگاه هاي اقتصادي آذربايجان غربي با توجه به نقش عراق در توسعه صادرات، ارزآوري و رشد اشتغالزايي نسبت به حل مشكلات موجود در ارتباطات اقتصادي و تجاري و گمركي با كشور عراق تاكيد مي كنند.
رئيس سازمان بازرگاني آذربايجان غربي مي گويد: در سال گذشته كل صادرات اين استان 830 ميليون دلار بوده كه 600 ميليون دلار از اين صادرات به عراق به خصوص مناطق شمال اين كشور صادر شده است.
'جعفرصادق اسكندري' افزود: تخصيص 82 درصد از سهم صادرات آذربايجان غربي در سال گذشته به عراق، اهميت اين كشور را در مبادلات تجاري با اين كشور گوشزد مي كند.
بر اساس آمار موجود، در سه ماهه اول امسال نيز مجموعا 155 ميليون دلار صادرات از آذربايجان غربي به خارج از كشور صادر شده كه 5/78 درصد اين صادرات به عراق صورت گرفته است.
گمرك تمرچين در پيرانشهر و كيله در سردشت مهم ترين مرزهاي صادرات كالاي آذربايجان غربي به عراق هستند كه بيشترين سهم را با توجه به رسمي بودن مرز تمرچين اين گمرك به خود اختصاص داده است.
بخشي از صادرات آذربايجان غربي به شهرهاي عراق نيز از طريق استان هاي سنندج و كرمانشاه انجام مي گيرد.
محصولات كشاورزي، انواع ميوه، كنسانتره، انواع مصنوعات، مصالح ساختماني، مواد پلاستيكي، لبنيات و ساير اقلام كالاهاي مهم صادراتي از آذربايچان غربي به كشور عراق را شامل مي شوند.
مسوولان آذربايجان غربي مرزي بودن اين استان را مزيت مهمي عنوان مي كنند كه بايد از آن در جهت توسعه اقتصادي منطقه بهره گرفته شود.
استاندار آذربايجان غربي، ايجاد زمينه هاي لازم براي توسعه صادرات غيرنفتي را از اولويت هاي استان مي خواند و مي گويد: اقدامات موثري براي توسعه صادرات و حل مشكلات بازرگانان از قبيل طرح پايانه مسافربري پيرانشهر در تمرچين در دست انجام است.
'وحيد جلال زاده' افزود: به منظور تسهيل واردات و صادرات در گمرك پيرانشهر، پايانه مرزي پيرانشهر در هفته دولت امسال به بهره برداري مي رسد .
وي گفت: دستگاه هاي اجرايي نيز بايد براي حل مسائل و مشكلات موجود در گمرك مرزي پيرانشهر بايد همكاري لازم را داشته باشند.
پايانه مرزي تمرچين با اعتباري افزون بر 33 ميليارد ريال و با سه هزار مترمربع زيربنا در دست احداث است.
پايانه تمرچين از فعال ترين پايانه هاي مرزي كشور است كه در سال گذشته با ترانزيت 162 هزار تن كالا مقام دهم كشوري را در اين بخش به خود اختصاص داد.
زيرساخت ها فيزيكي ديگر نظير راه، تجهيزات و وسايل حمل و نقل، تاسيسات گمركي در كنار قوانين و مقررات سهل و آسان براي صادرات از زمينه هايي هستند كه به اعتقاد فعالان اقتصادي مي توانند در گسترش فضاي تجاري و اقتصادي با كشورهاي همجوار تاثير داشته باشند.
به اعتقاد اين كارشناسان، جمهوري عراق به خصوص بازار شمال اين كشور يك مزيت اقتصادي براي آذربايجان غربي محسوب مي شود كه در اين ميان نزديكي آداب و رسوم، مشابهت آيين هاي مذهبي، يكسان بودن سلايق و ذائقه مصرفي در دو سوي مرز مي تواند رابطه تجاري با اين كشور را پر رنگ تر كند.
رئيس سازمان بازرگاني آذربايجان غربي، تخليه و بارگيري مجدد كالا مهم ترين مشكل صادرات به عراق است كه اين امر سبب پايين آمدن كيفيت كالا و بالا رفتن هزينه تمام شده كالاهاي صادراتي مي شود.
اسكندري مي گويد: در صورتي كه صادرات كالا به صورت مستقيم از مبداء به مقصد انجام شود در كيفيت كالا تاثير مي گذارد و از ضايعات جلوگيري مي كند.
كالايي كه از آذربايجان غربي به مقصد شهرهاي مختلف عراق بارگيري مي شود بر اساس قوانين عراق در مرز تخليه شده و بعد از طي مراحلي دوباره توسط كاميون هاي عراقي بارگيري مي شود كه اين امر در افزايش قيمت ها و پايين آمدن ضريب كيفيت كالاهاي صادراتي ايراني تاثير مي گذارد.
به گفته رئيس سازمان بازرگاني آذربايجان غربي، طرف عراقي در زمينه ترانزيت و حمل و نقل نيز با تعيين كرايه حمل بالا به صورت انحصاري در اين رابطه عمل مي كند كه اين عامل نيز در چرخه صادرات مشكل ايجاد كرده است.
كارشناسان اقتصادي براي حل اين مشكل راه حل تشكيل شركت هاي حمل و نقل مشترك بين ايران و عراق و صادرات مستقيم و بدون توقف از مبدا به مقصد را ارائه مي دهند.
از ديگر مشكلات، برخورد سليقه اي و تغيير سريع قوانين گمركي از سوي عراق است.
عراق، محدوديت هاي مقطعي را براي صدور برخي از كالاهاي استان ايجاد مي كند كه اين امر به صورت ممنوع شدن صادرات مقطعي براي برخي از انواع كالاهاي ايراني به خصوص صادرات فرآورده هاي كشاورزي و باغي صورت مي گيرد كه اين امر موجب وارد آمدن خسارت به كشاورزان منطقه مي شود.
اهميت صادرات به عراق با وجود برخي مشكلات، توجه براي سرمايه گذاري در زيرساختها مانند احداث پايانه هاي مرزي، پاركينگ هاي مناسب و انبارهاي دپوي كالا در مرز با عراق را ضروري مي كند.
رئيس سازمان بازرگاني آذربايجان غربي مي گويد: در زمينه گسترش زيرساختها در مرز عراق فعاليت ها و اقداماتي شروع شده اما كافي نيست و بايد سرمايه گذاري هاي بيشتري انجام شود.
ناظر گمركات آذربايجان غربي نيز مرز مشترك استان با سه كشور تركيه، عراق و جمهوري آذربايجان را امكان مساعدي براي توسعه تجارت مرزي عنوان مي كند و مي گويد: در كنار صادرات، مزيت ترانزيتي يكي از مهم‌ترين مختصات طبيعي و اقتصادي اين استان محسوب مي شود به طوري كه آذربايجان غربي دومين حوزه ترانزيتي در سطح كشور لحاظ شده است.
'پرويز تقوي' با اشاره به اقداماتي كه در سطح گمركات استان در راستاي راه اندازي طرح پنجره واحد تجاري آغاز شده مي افزايد: پنجره واحد تجاري شاخص واردات و صادرات را بيش از پيش بهبود مي بخشد در نتيجه اين استان و گمركات آن بيشتر مورد توجه مسئولان رده بالاي كشور قرار مي‌ گيرد.
ناظر گمركات آذربايجان غربي گفت: پنجره واحد تجاري در پنج گمرك مناطق مختلف استان اجرا مي‌ شود.
وي اظهار كرد: با مشاركت مسئولان متولي امور اقتصادي استان تاكنون موضوع پنجره واحد تجاري در گمرك بازرگان و سرو عملياتي شده همچنين در گمرك اروميه تا پايان ماه آينده با هدف توسعه عمليات واردات و صادرات اجرا مي شود.
گسترش اين طرح به گمرك تمرچين نيز مي تواند در تسهيل صادرات و تسريع در مسايل اداري بازرگانان و كاهش روند صدور كالا موثر باشد.
به گفته مسئولان آذربايجان غربي، يكي از اقداماتي كه در گسترش فضاي تجاري با عراق موثر بوده برپايي نمايشگاههاي اقتصادي بوده كه در معرفي توانمندي هاي كشور و ارائه آخرين يافته هاي توليدي و معرفي تكنولوژي، نوع بسته بندي و كيفيت كالاهاي صادراتي تاثير بسزايي داشته است.
برگزاري اين نمايشگاه در انعقاد قراردادهاي تجاري با بازرگانان ايراني، ايجاد دفاتر تجاري و رشد درخواست صدور كالا از آذربايجان غربي به عراق تاثير زيادي داشته است.
تاكنون 11 نمايشگاه اختصاصي جمهوري اسلامي با محوريت آذربايجان غربي در شهرهاي اربيل و دهوك شمال عراق راه اندازي شده كه در شناساندن كالاهاي ايراني و رشد تجارت مرزي اثر داشتند.
بازرگانان آذربايجان غربي براي تسهيل در امور صادرات و رشد ضريب تجارت خارجي، ايجاد كنسولگري جمهوري عراق در اروميه و ايجاد بانك هاي مشترك با عراق براي انجام فعاليت هاي مالي و بانكي را مورد تاكيد قرار مي دهند.
آذربايجان غربي در منطقه جنوب و در مجاورت شهرهاي اشنويه، پيرانشهر و سردشت با عراق داراي مرز مشترك است كه در محدوده اين مرزها بازارهاي مشتركي براي فعاليتهاي تجاري وجود دارند.

کد خبر:  505756
فرستنده: acu.ir Admin
گروه:
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above: